ANKARA ANADOLU ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
 

WEB SİTEMİZ
Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Parsel Teslim Töreni

Anadolu OSB’de sanayiciler parsellerine kavuştu,

15 bin kişiye ekmek kapısı açacak olan Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde 14 yıllık bir hayal gerçeğe dönüştü. Bölgenin birinci etabında 98 sanayiciye 188 parsel törenle dağıtıldı.

Kurtuluş Savaşı’ne lojistik desteği sağlandığı Malıköy’de 15 bin kişiye ekmek kapısı açacak olan Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde 14 yıllık bir hayal gerçeğe dönüştü. Sadece bir üretim merkezi değil aynı zamanda sosyal yaşam alanı olarak da planlanan Anadolu OSB’de altyapı inşaatı biten 1. Etap’ta 98 sanayiciye 188 parsel törenle dağıtıldı.

Parsellerin dağıtımı için Anadolu OSB'de düzenlenen törene Sincan Kaymakamı Ufuk SEÇİLMİŞ, Çankaya Belediye Başkanı Bülent TANIK, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi YAŞAR, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, İzmir Atatürk OSB Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkan Yardımcısı Hilmi UĞURTAŞ, TÜSİAV Başkanı Veli SARITOPRAK,Gebze Plastikçiler OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman ERKAN, Bursa M. Kemal Paşa OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim AKDEMİR, Dökümcüler İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uğur YAVUZ, Bilecik 1. OSB Yönetim Kurulu Başkan V. Lütfü ÇAKIR, Polatlı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer SEVİNÇEL Katıldı.
yazının devamı +
OSB’ler cazibe merkezi olmalı
Hüseyin Kutsi Tuncay da 1997 yılında başladıkları çalışmalarına 14 yıl sonra başarıya ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını, sıfırla başlayan bir hayalin 230 milyon dolarlık bir projeye dönüştüğünü bildirdi.

Yaşanan süreci ''14 yıllık hayal'' diye nitelendiren Tuncay, bu hayalin ana hedefinin küçük tasarrufların dev sanayi yatırımlarına dönüşmesi, kalkınmayı ve istihdamı artırmak olduğunu söyledi.

Devletten yardım, kredi almadan kendi imkanlarıyla bir OSB oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Tuncay, şunları kaydetti:

''Ankara, sanayi teşviklerinden yararlanamıyor. Ankara'daki OSB'ler, devletin yapması gereken alt yapı yatırımlarını kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Bize göre, OSB'ler yatırım ve cazibe merkezi olmalıdır. Devleti, ayrım yapmaksızın OSB yatırımcılarının yanında görmek istiyoruz. Teşvik politikaları genellikle bölgelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre belirleniyor ve Ankara bu açıdan çok talihsiz bir şehir. Çünkü kamu kurumlarının burada olması, Ankara'ya ödenen vergileri artırdığı için Ankara, kalkınmış bölgelerin başında geliyor. Biz, OSB'lerin az gelişmiş bölgeler kapsamına alınmasını öneriyoruz. OSB'ler, pozitif ayrımcılıkla desteklenmelidir.''
 
Hüseyin Kutsi TUNCAY
Hüseyin Kutsi TUNCAY
Hüseyin Kutsi TUNCAY ve Nurettin ÖZDEBİR
 
Hilmi UĞURTAŞ ve Hüseyin Kutsi TUNCAY
 
Fethi YAŞAR ve Hüseyin Kutsi TUNCAY
 
tüm resimleri görmek için +
Tek yolumuz üretmek
İzmir Atatürk OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBDER Başkan Yardımcısı Hilmi Uğurtaş, dünyanın yeni bir krizin içine girdiğini, Türkiye’nin henüz bu krizden etkilenmediğini söyledi. Türkiye’nin tek yolunun üretmek olduğunu, altyapı zenginliğinin bulunmadığını ancak nitelikli bir işgücü ve girişimci bir ruhun varlığına işaret etti ve bu gücü üretime yönlendirmek gerektiğine dikkat çeken Uğurtaş, sadece emeğe dayalı rekabet yetmediğini, teknoloji ve bilime yatırım yapmak gerektiğini söyledi. OSB’lerin kendi kaynaklarıyla yatırım yaptığını, bu şekilde planlı sanayileşmenin sağlandığını aynı zamanda kayıtdışılığın önlendiğini ifade eden Uğurtaş, OSB’lerin sanayiciler tarafından yönetilmesinin önemine işaret etti. Altyapısı tamamlanmış bölgelerde OSB’lerin sanayicilerin kişisel gelişimi, ucuz enerji, mesleği eğitim gibi alanlarda potansiyelini harekete geçirdiğini anlatan Uğurtaş, İzmir Atatürk OSB’nin teknik üniversite kurma çalışması içinde olduğunu hatırlattı. Uğurtaş, OSB’lerin kesintisiz gelir kaynaklarına sahip olması gerektiğini de söyledi.
 
Hilmi UĞURTAŞ
Hilmi UĞURTAŞ
Ankara geriledi
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, emperyalizme karşı özgürleşme mücadelesinin verildiği topraklarda Anadolu OSB’nin ekonomik kurtuluş mücadelesi verdiğini söyledi. OSB’ler içinde çok özel bir yeri olan Anadolu OSB’nin planlı başlamış bir sanayileşme olduğunu ifade eden Tanık, 14 yıl önce hayal kurup damlaları biriktirerek bugünkü duruma getiren sanayicileri, işe önce çevre ve altyapı ile başlayan Anadolu OSB’yi kutladığını belirtti. Tanık, 15-20 yıl önce Ankara’nın ciddi bir savunma ve elektronik sanayi kenti olma yolunda olduğunu, üniversiteler ve eğitimli nüfusu ile de Türkiye’nin bilişim kenti olmaya en yakın il konumunda bulunduğunu ancak son yıllarda büyük bir gerilemenin içine girdiğini söyledi. Kent merkezi başta olmak üzere Ankara’nın ticaret/esnaf kesiminin de çöktüğünü ifade eden Tanık, finans kurumlarının merkezlerinin Ankara’dan taşınmasıyla ekonomik bakımdan gerilemenin perçinlendiğini anlattı. Üç büyük il içinde en fazla kepenk kapatmaların Ankara’da yaşandığını, enflasyonun en yüksek olduğu illerin başında Ankara’nın geldiğini belirten Tanık, bilişim vadisinin İstanbul’da kurulacağının açıklanmasıyla Ankara’nın gözden çıkarıldığını söyledi. Tanık, “Bizler belediye olarak sanayicileriyle, üniversiteleriyle, yerel yönetimleriyle bugüne kadar hakim olan olumsuz gidişatı tersine çevirmek için sıkı bir işbirliği ve gayreti içinde olmak durumundayız” diye konuştu.
 
Bülent TANIK
Bülent TANIK
Türkiye büyük bir ülke
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise üretmek, istihdam yaratmak, ihracat yapmak için çalışan, krize ve zorluklara rağmen tek kurtuluş yolunu üretmekte gören ve kendi olanaklarıyla yatırım yapan Anadolu OSB’yi kutladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılara, devlet işleyişindeki sorunlara rağmen çok büyük ve dünyanın en güzel ülkesi olduğunu belirten Yaşar, özel sektörün önünün açılması durumunda Türkiye’nin gücüne güç katılacağını söyledi. Ankara’nın 6 milyar dolar ihracat yaptığını, yeni OSB’ler ve teşvik yasası ile bu rakamın yükseleceğini söyledi.
 
Fethi YAŞAR
Fethi YAŞAR
Gurur duydum
Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, 14 yıllık bir rüyayı gerçeğe dönüştüren sanayicileri kutladığını belirtirken “Bu önemli güne tanıklık etmekten dolayı mutluyum” dedi.
 
Ufuk SEÇİLMİŞ
Ufuk SEÇİLMİŞ
 
Sosyal Ağlarda AOSB::
Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Twitter'da Takip Edin Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Facebook Anadolu OSB Youtube Takip Google Map
Ankara Anadolu Organize Sanayi Bölgesi.
Uzayçağı Caddesi No:12 / Ostim / Ankara / Telefon: 0 312 354 91 76
bilgi@anadoluosb.org.tr / www.anadoluosb.org.tr