İletişim ve Destek

 

Site ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için lütfen destek [ @ ] anadoluosb.org.tr  adresi ile iletişime geçiniz.

Çalışma Saatleri

Pzt-Cm 9:00 - 17:00
Cmt - 9:00 -  13:00
Pazar günleri kapalı !

Çanakkale ruhu Anadolu OSB’de!

Çanakkale Savaşlarının 102. yıldönümü nedeniyle Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde (Anadolu OSB) geniş katılımla Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü düzenlendi.

TUNCAY: BİZİM İÇİN CANLARINI VEREN ATALARIMIZIN ONURLARINI YALANCILARA ÇİĞNETMEYECEĞİZ!

Tören, Anadolu OSB Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Açılış konuşmasını Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay yaptı. Katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Başkan Tuncay, Çanakkale Savaşları’nın tarihsel önemine dikkat çekti.

 

Tuncay, “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu öncesi iki önemli olay var; birincisi, Osmanlı İmparatorluğu Viyana’dan sonra ilk defa Çanakkale Savaşlarında düşmana dur diyebilmiştir. İkincisi ise Çanakkale Zaferi’ nin yarattığı ruh ve büyük komutanla organize olarak başlatılan Kurtuluş Savaşıdır. Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu Malıköy toprakları Kurtuluş Savaşı’nda hayati önem taşıyan rol üstlenmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun Viyana’dan başlayan gerilemesinin en son direniş hattı olan Malıköy ulusal kaderimizin döndüğü Sakarya Meydan Savaşında Alagöz Karargahının yanında lojistik merkez olarak yer almıştır. Şimdi biz de işte bu büyük taarruzun başladığı topraklarda, üretim ve eğitim taarruzu başlattık. İyi ki, ülkemiz var. İyi ki, topraklarımız var. Hep birlikte olacağız, ülkemize sahip çıkacağız. Bizim için can veren Atalarımızın onurlarını, yalancılara çiğnetmeyeceğiz” dedi.

“BU ÜLKEYE LAYIK ATEŞ GİBİ GENÇLER YETİŞTİRİYORUZ”

 

Konuşmasının devamında Ankara’nın 2000 yılından itibaren sanayi kenti olma yolunda, ciddi adımlar attığını belirten Tuncay, Anadolu OSB’ nin 19 yıllık kısa tarihinde hiç kamu kaynağı kullanmadan bugünlere gelerek, konuyla ilgili ciddi katkı sağladığını belirtti ve ekledi:

Yani içerisinde bulunduğunuz topraklarda kamu kaynağı kullanmadan, kamu yetkileri olan, kendi kendini finanse eden ve kendi geleceğini kurmaya çalışan bir yapı bulunuyor. 2007 yılında Çanakkale Savaşlarında şehit olan 1764 askerimiz anısına 1764 badem ağacı diktik. Bu badem ağaçlarından elde ettiğimiz gelir ile mesleki ve teknik eğitime destek oluyoruz. Türkiye’ nin üç önemli ana sorunu var; mesleksizlik, işsizlik ve üretimsizlik. Bu üç neden birbirleriyle çok ilişiktir. Üretimsizliğin olduğu yerde mesleksizlik, mesleksizliğin olduğu yerde işsizlik oluyor. Biz, Rahmetli Vehbi Koç’un da ifade ettiği gibi; meslek lisesinin memleket meselesi olduğunu biliyoruz ve bu sene badem ağaçlarından sağladığımız gelirle 26 öğrencimize burs vermeye başladık. Müteşebbis Heyetimizle aldığımız karar doğrultusunda; eğer burs alan öğrencilerimiz başarı ortalamalarını yüksekte tutmaya devam eder ise yurtdışı dahil üniversitede de bütün öğrenim masraflarını karşılayacağız. Bu ülkeye layık ateş gibi gençler yetiştiriyoruz. Bu projede hedefimiz bin öğrencidir. Bunu hep beraber yapabiliriz”

 

VARLIK FONU İLE ÜRETİCİLER DESTEKLENSİN!

 

Milli üretime ve istihdama destek olabilmek için tüm çabayı sarf ettiklerini belirten Tuncay, henüz üstyapıları iki yılda tamamlanmasına rağmen 40 fabrikada üretime geçildiğini ve 50 fabrikanın üstyapı inşaatlarının tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

Hem Türkiye’nin yıllardır üretimden uzak olması hem de dünya genelinde ekonomik krizin patlak vermesi, bizi ve işletmelerimizi dara sokmaktadır. Üzülerek söylüyorum; geçen sene 2 bine yakın çalışan olan Bölgemizde; son olaylarda yaşanan olaylardan, havanın griliğinden ve dünyadaki problemlerden kaynaklı olarak yaklaşık 800 kişi işten çıkarıldı. Yani biz yaklaşık beş ayda 800 işçiyi kaybettik. Ve Devleti yönetenlere diyoruz ki; önemli kamu kaynakları varlık fonuna devredildi. Varlık fonuna devredilen bu para ile muhakkak sıkıntıya giren firmalar desteklensin, muhakkak üretim desteklensin, muhakkak yüksek katma değerli ürün üreten ve arge yapan alanlara desteklensin. Her ülkenin kaderinde kötü zamanlar olur ama biz; birlik, beraberlik, dayanışma içinde olmalıyız ve bizim için canlarını veren Çanakkale şehitlerinin kemiklerini sızlatmamalıyız. Onların anısına sahip çıkmalıyız” dedi.

KAN ÇİÇEKLERİ ÖĞRENCİLERE BURS OLDU

Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda yapılan tören, Yönetim Binasında yapılan etkinliklerle devam etti. Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Akgündüz tarafından  ‘Bağımsızlık Mücadelesinin Kalesi Çanakkale’ başlıklı solist eşliğinde sunum yapıldı.

Sonrasında ise dünyaca ünlü Ressam Hikmet Çetinkaya’ nın Çanakkale şehitlerini simgeleyen Kan Çiçekli adlı tabloları açılan sergi ile satışa sunuldu. Tablolara yoğun ilgi olurken, eserlerden elde edilen gelirin yüzde 50’si Anadolu OSB’den burs alan öğrencilerin fonuna aktarıldı.

Öte yandan burs alan öğrenciler arasında düzenlenen ‘Çanakkale’den Dedem Gelmiş’ başlıklı kompozisyon yarışmasında birinciye ve katılım sağlayan tüm öğrencilere hediye takdim edildi.

Törene; Kıbrıs Gazileri, Prof. Dr. Mustafa Akgündüz, Ressam Hikmet Çetinkaya, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt ve üyeleri, MARŞAD Başkanı Ömer Uçar, Ankara Klasik Otomobilciler Kulübü Başkanı Necdet Boyacı ve üyeleri, ADD Batıkent Şubesi Başkanı Erdal Hatun ve üyeleri, Anadolu OSB bursiyer öğrencileri ve çok sayıda sanayici katıldı.

ÜST