İletişim ve Destek

 

Site ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için lütfen destek [ @ ] anadoluosb.org.tr  adresi ile iletişime geçiniz.

Çalışma Saatleri

Pzt-Cm 9:00 - 17:00
Cmt - 9:00 -  13:00
Pazar günleri kapalı !

Meclis Sanayi Komisyonu Üyeleri’nden Anadolu OSB’ nin Kanun çalışmasına tam not!

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB) “Üretim Reform Paketi Kanunu Tasarısı Taslağı” hakkında CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve TBMM Sanayi Komisyon Üyelerine bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yaptı.

TUNCAY: KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPISAL DÖNÜŞÜMÜ AMAÇLAMALI

Görüşmede Türkiye’de organize sanayi bölgelerinin yüzde 50’ye yakınının boş olduğuna dikkat çeken Başkan Tuncay, Üretim Reform Paketi Kanunu Tasarısı Taslağı ile sektörde yapısal dönüşüme gidilmesi gerektiğini kaydetti.
Tuncay, “Ekonomi konjonktüründe hızla değişen koşullar ve buna bağlı doğan ihtiyaçlar üretim sektörünü yapısal dönüşümlere itmektedir. Bu nedenle taslak halinde görüşlerimize sunulan Üretim Reform Paketi Kanunu Tasarısı Taslağı’ nın üretici lehine niteliğe dönüşmesini istemekteyiz. Türkiye’de maalesef sanayi sektörünü hala ticari sermaye yönetmektedir ve Ülkemizde üretim organizasyonlarının büyük çoğunluğunun başında sanayiciler yoktur. Bir kere bunun değişmesi gerekiyor. Tasarıda sanayi odalarının açılması kolaylaştırılıyor ancak kurulma yetkisi TOBB’ ye bırakılıyor” dedi.

İMALAT SANAYİSİNDE İTHALATA BAĞIMLILIK AZALTILSIN

Tuncay, konuşmasının devamında şunları ifade etti: Türkiye’de OSB Kanunu on altı yılda, on beş defa değişti. Ülkemizin ithalat, ihracat ve sanayileşme durumunu göz önünde bulundurursak, düşündürücü bir durumdur. Her kanun ve kanun hükmünde kararname değişikliklerinde üstün kamu yararı gözetilmelidir. Biz istiyoruz ki; imalat sanayisinde ithalata bağımlılık azaltılsın ve yüksek katma değerli ürünler ile ihracatımızı rekabet edebilir koşullara taşıyalım. Bu amaçla yapılacak kanun değişikliğinin güçlü sanayi stratejilerine dayandırılmasını talep ettik ve alternatif çözüm önerilerimizi Bakanlığımıza ilettik. BÖKE: BELİRTTİĞİNİZ GÖRÜŞLER OLDUKÇA ÖNEMLİ

Sunumun ardından konuşan Selin Sayek Böke ise TBMM Sanayi Komisyonu Üyeleri ile taslağı detaylı incelediklerini ve bu konuda üreticilerin görüşlerine büyük önem verdiklerini ifade etti.
Böke, “Yaptığınız çalışmaları takdirle izledik. Bizde, Ülkemiz ekonomisinin belirleyici noktalarından olan üretim sektörüne ilişkin yapılması planlanan kanun değişikliğinin temelden bir iyileştirici işlevi olmasını istiyoruz. Bu yüzden detaylı çalışma yapıyoruz ve sanayicilerin düşüncelerini öğreniyoruz. Taslak hakkında belirttiğiniz görüşleriniz oldukça önemli ve kayda değer değişikliklerdir. Bu konu da dahil sanayi ve sanayileşmeye yönelik sorunları beraber konuşalım” dedi.

Toplantıya CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Kazım Arslan, TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Akif Ekici, TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi İrfan Bakır, TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Tahsin Tarhan, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Yönetim Kurulu Üyesi Rıfkı Güvener, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kurt, Bölge Müdür Yardımcısı Sebahattin Yener, Hukuk Müşaviri Önder Canpolat ve İdari İşler Sorumlusu Oktay Genç katıldı.

ÜST