İletişim ve Destek

 

Site ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için lütfen destek [ @ ] anadoluosb.org.tr  adresi ile iletişime geçiniz.

Çalışma Saatleri

Pzt-Cm 9:00 - 17:00
Cmt - 9:00 -  13:00
Pazar günleri kapalı !

Kuruluşumuz

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi, 1997 yılında, Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) üyeleri tarafından;  küçük ölçekli işletmelerin, orta ve büyük ölçekli firma olabilmeleri ve daha iyi fiziki şartlarda üretim yapabilmeleri için, S.S. OSİAD Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’nin kurulmasıyla hedefleri yolunda ilk adımını atmıştır. 

S.S. OSİAD Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi; Temelli Alcı-Malıköy mevkilerinde arazi satın alarak OSİAD ile birlikte, 2002 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurmuş ve organize sanayi bölgesi kurmak için ilk girişimini yapmıştır.

1998 tarihine de 98 ortağın toplam 178 bin TL sermayesi ile bir ‘güç birliği’  şirketi olan OSİAD A.Ş. kurulmuştur. Bu güç birliği ile ivme kazanan yatırım isteği Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Temelli-Malıköy mevkiindeki  sanayi havzasının tam kalbinde 633 hektarlık alanda yer seçimi işlemlerini tamamlayarak, 31.12.2002 tarihinde 210 sicil numarası ile 410 hektarda organize sanayi bölgesi kurma yetkisi alınmıştır.

Kuruluşunun ardından arsa tahsisleri, kamulaştırma ve altyapı çalışmalarını hızla sürdüren Anadolu OSB, 2012 yılından itibaren üretime geçen Katılımcılarıyla hızla yükselmeye devam etmektedir.

Anadolu OSB’nin elektrik, su, doğalgaz ve kanalizasyon altyapısı her sanayi parselinde bağlanmaya hazır haldedir. Bütün altyapısı kaldırımların altındadır. Sorun çıktığında onarım çalışmaları, yolları etkilemeyecek biçimde tasarlanmıştır.

Anadolu OSB, fabrikalarından önce yeşil alanlarını kurmuş ve caddelerini, sokaklarını, ağaçlarla donatan bir sanayi bölgesidir. Kaybolmak üzere olan Uyuz Gölü’ne yağmur suları ile can suyu vermiş ve etrafını 10’dan fazla türden 7 bin 500 ağaçla korumaya almıştır. Fabrikalarından önce gerilim hatları boyunca badem ağaçları dikerek, geliriyle eğitime destek olmaktadır.

Kurtuluş Savaşı’nda Malıköy, hayati öneme sahip görev üstlenmiş bir bölgedir. 1921 Sakarya Meydan Savaşı sırasında havaalanı, hastane, asker ve teçhizat aktarma noktası olarak kullanılmıştır. Kurtuluş mücadelesinin dönüm noktası olan tarihler, Gelibolu, sakarya, 30 Ağustos, ve 29 Ekim adlarıyla, Anadolu OSB’nin beş ana caddesinde yaşatılmaktadır. Ayrıca 1915’de Çanakkale Savaşı’nda Ankara’nın her yanından kaybedilen 1764 şehidin isimleri, Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda ölümsüzleştirilmiştir. Bu anıt, Çanakkale dışında kurulan ilk şehitler anıtıdır.

Anadolu OSB, alanında uzman ve marka olmuş firmaları bünyesinde toplamış bir organize sanayi bölgesidir. Elektrik, elektronik, bilişim, makine, cam, kağıt, plastik, gıda, demir, metal, çelik, inşaat, sağlık alanında pek çok büyük firma, bölgedeki yerini almış hızla çalışmaya başlamıştır. Bölgeye özellikle bilişim ve bilgi saklama merkezlerinin ilgisi dikkate değerdir. Hepsi modern, çevreye duyarlı bir ortamda, üretimi ve hizmeti tercih eden ulusal çapta büyük firmalardır.

Anadolu OSB, İleriyi gören planlı sanayileşmenin, kayıtlı ekonominin en iyi örneklerindendir.

Anadolu OSB, doğa, ve sanayinin buluştuğu, azimli ve yenilikçi bir ruh ile, üretim ve eğitim taarruzunun başlatıldığı, geleceğin üretim tarzına örnek olduğu yerdir.

ÜST